Влажните и обрасли в мъх и бръшлян стени на Бачковския манастир се издигат над шосето Асеновград - Смолян. Най-голямата светиня на Бачковския манастир е чудодейната иконата на Св. Богородица. Намира се в най-внушителната постройка на манастира - Съборната манастирска църква "Св.Богородица". На специално място в църквата тя умилно благославя поклонниците, подали ръка към нея с надежда. Хиляди вярващи с вяра разкриват болките и страданията си пред чудотворната икона “Св. Богородица” и духовно окрилени се връщат по домовете си.
На Богородичните празници тук се стичат хиляди хора. Най-ценното в храма са стенописите в придвора - творба на Захари Зограф. Костницата, която всъщност е църковна гробница е най-старата постройка на манастирския комплекс. Стенописите й са работени от грузинския майстор Йоан Иверопул. Намира се на 400 метра източно от главния вход на манастира. Музеят при манастира се намира в партера в северното крило и притежава богата експозиция. Изложени са църковна утвар, икони от различно време и етнографски материали - подаръци на манастира от епохата на Възраждането.
На изток от манастира, на река Клувия има два интересни водопада. В средата на каньоновидната й долина е параклисът Аязмо "Св.Архангел" - голям и буен извор. Над параклиса в скалите има скитове. Тук долината се раздвоява и образува тесни и дълбоки каньони с твърде интересни форми. По дясната теснина има калдъръмена пътека, която се изкачва стръмно до вр.Червената стена. Тука е ботаническият резерват "Червената скала". Бачковският манастир е вторият по големина в България и е сред Стоте национални туристически обекта.
Запазените в него уникални архитектурни и художествени паметници са ценни за цялата православна култура. Манастирският комплекс и околността са се превърнали в развит туристически обект с множество сергии и заведения, ограждащи пешеходната алея до манастира. Тук винаги е изпълнено с много хора, едни дошли специално, други минавайки попътно се отбиват през светилището, палят свещички с вяра и надежда.
още снимки вижте в галерията