Иновации в действие в село Търън
- Публикувана от Смолян-днес
- Публикувана в Общество
- Печат
- Е-мейл
Основно училище „Стою Шишков“, село Търън стана домакин на първата среща на училища от България, които работят за здравното възпитание на учениците в учебни предмети от Раздел А на учебния план, в избираеми учебни часове, в занимания по интереси и факултативно.
От 14.04.2022 година до 16.04.2022 година в училището обменяха опит педагози от ОУ „Васил Левски“, град Костинброд; ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, град Разград, ОУ „Стою Шишков“, село Търън и ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, село Широка лъка.
Обмяната на добри педагогически практики е по НП „Иновации в действие“. Всяко училище представи своите дейности и постижения в работата по здравното възпитание на учениците. И четирите институции се обединиха около разбирането, че в съвременния свят най-важната задача на образованието е да възпитава холистично здрави ученици – емоционално интелигентни, психически устойчиви, физически издръжливи, търпеливи, емпатични, с подредени нравствени ценности - социални личности със стремеж към високи академични резултати.
Иновацията на ОУ „Стою Шиков“, село Търън е допълнителен учебен час по здравно възпитание в Раздел А на училищния учебен план. Създадени са учебни програми по новия предмет от първи до четвърти клас с ядра на учебно съдържание: „Грижа за себе си“; „Грижа за другите“ и „Грижа за планетата“. Възпитанието се осъществява чрез форум театър, психо драма, експерименти, игри, решаване на казуси и други възпитателни въздействия.
Иновацията на ОУ „Васил Левски“, град Костинброд е в избираеми учебни часове, тематично насочена към здравословното хранене и природосъобразния начин на живот. Педагозите от ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, село Широка лъка в занимания по интереси възраждат традициите на родопската кухня със старинни рецепти на ястия, които поддържат и възстановяват здравето. В ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, град Разград учениците имат клуб „Приятели на планетата“, в който учители и деца работят за екологично възпитание.
На 14.04.2022 година бяха представени учебните програми по здравно възпитание и четирите училища в интересна, проблемна дискусия анализираха постиженията в работата си по темата за здравето на учениците и способностите им да се самоконтролират, да управляват конфликти, да проявяват търпение и съпричастност, да създават ефективни взаимоотношения с другите и да проявяват социална активност.
На 15.04.2022 година Мариана Шикова – старши учител в ЦДО, и Шинка Чаушева – старши учител в НЕ изнесоха урок в първи клас, посветен на сезоните, промяната в природата, грижата на учениците за собственото си здраве и здравето на планетата. Децата създадоха мандала от природни материали, участваха в преживелищни дейности за самоосъзнаване, проява на щедрост и благодарност.
Вторият урок, който учителите от четирите училища наблюдаваха, изнесе Мариана Щерева – ресурсен учител към РЦПППО – град Смолян. Темата беше „Сътрудничество и емпатия“. Чрез поредица от занимателни дейности учениците преживяха проблемите на хора с увреждания и предложиха варианти на взаимопомощ и подкрепа. Учителката ги освободи от страха да не сгрешат и ги преведе през няколко игри, в които учениците осъзнаха необходимостта да си сътрудничат, да търсят помощ и да предлагат такава. Урокът завърши с мисловна карта, в която учениците подредиха своята ценностна система.
В следобедните часове на същия ден се проведе рефлексия на уроците и педагозите от четирите училища стигнаха до значими за цялата ни образователна система изводи: учениците трябва да учат със собствено темпо в защитена среда; взаимното уважение между учител и ученик е задължително условие за академичен успех; образователната среда трябва да е организирана динамично с възможност за бързата й промяна съобразно изискванията на конкретните дейности; както учителят се подготвя предварително за новия урок, така и ученикът има право предварително да знае как ще се проведе урокът, какво се очаква от него и към какво водят дейностите.
Докато учителите споделяха наблюденията си върху уроците, Мариана Чаушева – старши учител по история в прогимназиален етап, Силвия Кейванова – старши учител по биология и Мариана Шикова – старши учител в ЦДО, организираха за учениците от четирите училища работилница за вкусни картини – сандвичи и плодови пана. Втора група ученици под ръководството на Светлана Бозова – старши учител по английски език, и Мариана Щерева – ресурсен учител, създадоха мъжко и дамско облекло с арт мотиви. Децата се забавляваха и твориха, а накрая се почерпиха с произведенията си.
На 16.04.2022 година се състоя кръгла маса, на която ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, град Разград и ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, село Широка лъка представиха своите дейности, свързани със здравословното хранене и екологичното възпитание. Педагозите от Широка лъка представиха ученически произведения – картини, създадени от хранителни продукти и брошура с рецепти на старинни родопски ястия. На живо демонстрираха приготвянето на родопска мелба и почерпиха участниците във форума с билков клин. Така ни подариха един вкусен завършек на форума!
И четирите училища оцениха тези три дни като една работилница, в която се създава новата педагогика, обърната към нуждите на съвременното дете.
Директорът на ОУ „Стою Шишков“, село Търън изказва огромната си благодарност към целия педагогически екип в училището за стройната организация по посрещането на гостите, за личната ангажираност с подготовката и осъществяването на дейностите по време на обмяната на опит. Екипът създаде творческа и дружеска работна атмосфера, която допринесе за пълния успех на събитието!
Диана Димитрова
17.04.2022 годинаПоследните от Смолян-днес
- Творческото ателие - „ Истории, които оживяват” с писателя и сценарист Александър Чобанов
- Кметът на Девин Здравко Иванов: „Карлос Насар е гордост за България и вдъхновение за младите“
- На 16 юни започват Петровите пости
- „Променергомонтаж“ АД инвестира в устойчиви стратегии за зелено бъдеще
- "ВиК" - Смолян изпрати писма до общините за ограничение използването на питейна вода за непитейни нужди, каза управителят на дружеството