Кметове в Смолянско с по-ниски заплати от стражарите

Славейно, селото с най-много лекари на глава от населението,остана без управник
Заради малкото пари селските управници масово сдават постовете си и тръгват на гурбет, пише "Преса".
 „Не може един кмет да получава помалка заплата от временната заетост и от стражарите в селото. Работниците да се крият под сенките, а той да е на работа 24 часа в денонощието през цялата година. Да носи отговорност и да решава проблемите на всички в селото“, казват селските кметове в община Смолян. Досега петима управници сдадоха поста по собствено желание и си намериха по-високо платена работа.

Един замина на гурбет, други се върнаха към учителската си професия или работят в частни фирми… Неотдавна първенецът на Левочево Ангел Хворев (БСП) отлетя за Англия, където ще работи в селското стопанство. „277 лв. ми беше заплатата на кмет. Всеки ден пътувах на собствени разноски от Смолян до селата - освен за Левочево отговарях за Писаница и Хасовица. Сега на Острова ще взимам 10 пъти повече“, пресмята Хворев.

В Англия бившият наместник ще бере плодове и зеленчуци в местна ферма. Колегата му Митко Чочев - кмет на Могилица, пък използва отпуска си за гурбет. „Един месец работих в Холандия, където е синът ми. Разглобявахме увеселителни паркове в Амстердам и Ротердам, а заплатата, която взех, беше пет пъти по висока от настоящата ми в община Смолян“, казва Чочев, макар той да е един от малкото дългогодишни кметове, запазили соките си месечни възнаграждения от предишния мандат.

Да управляваш за жълти стотинки
Заплатите на наместниците в Смолянско са най-ниски в цялата страна, твърдят кмето-вете. В общината се говори, че още трима селски управници се готвят да освободят кметските столове. „Никой не мисли за селата - нито държавата, нито управниците. Затова след 20-ина години малките населени места в планината няма да ги има. Страшно е!“, заяви бившият кмет на Полковник Серафимово Михаил Василев (ГЕРБ), който напусна поста преди по-малко седмица. За управляваните от него четири села сега отговаря кметицата на Чокманово Стефка Маджарова. Василев изтъкнал в молбата си за напускане здравословни проблеми, които се влошили, след като оглавил селото.

 „Всички кметове в общината, независимо от политическата им принадлежност, ме подкрепят. Здравето ми се разклати - диабетик съм, увеличих инсулина до максимум, а от 3 месеца съм с 63,5% инвалидност. И това за 340 лв. заплата и всекидневни нерви“, жалва се Василев. Той се славеше като един от дейните кметове в региона. Освен че през неговото кметуване се отбеляза 100-годишнината от Балканската война и се освети паметникът-костница на връх Средногорец, той всяка година водеше бабите и дядовците от селото на екскурзии – до Гърция, Кръстова гора, Рилския манастир. 80-годишни старци се изкачваха до Метеора.

 „Обичах си работата, но здравето и семейството са ми по-важни. След скандала в центъра на Полковник Серафимово, когато получих шамар от един мой съселянин пред около 100-тина души, общината не ме защити, не застана зад мен, макар че веднага ги уведомих. Сетиха се за мен, когато в болничния лист пишеше трудова злополука, за да пиша обяснения, после пак бях забравен. Та точно трудовата злополука ме накара да се замисля какъв е смисълът да върша всичко това? Назначават те, започваш работа и те оставят на „кучетата“, твърди Василев. По думите му в началото на мандата веднъж месечно в общината е имало „ден на кмета“, на който селските управници поставяли проблемите пред общинската управа, и така работата била по-лесна. Сега обаче липсва комуникация.

 Валят още оставки
Освен Василев и Хворев властта са сдали и кметицата на Славейно Сийка Касабова, която започва работа в базата на Софийския университет в селото, и управникът на Стража Младен Сираков. Той пък сменил работното си място на наместник с бизнес в местна фирма. Предстои хората на общо събрание да предложат кой да оглави комитското село Славейно, станало известно като свещено място на българската медицина заради най-многото лекари на глава от населението. В началото на учебната година кметският наместник на Соколовци избра учителската си професия пред кметуването. Мария Шукерова обучаваше първи клас в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в съседното село Момчиловци.

 Общината: „Пари няма, действайте!“
В община Смолян има 85 населени места с 10 избираеми кметове и 31 кметски наместници. За заплатите им местната управа получава държавни пари, които през настоящата година били орязани. Според местната управа единствената причината за масовото освобождаване на кметските столове из родопските села са ниските заплати, които първенците получават.

„Парите, които взимат кметските наместници, наистина са малко за ангажиментите, които изпълняват“, призна и общинският кмет Николай Мелемов (ГЕРБ). Шансове да се вдигнат заплатите обаче няма, тъй като бюджетната рамка била определена. Той отрече да има напрежение между общинската управа и селските кметове.

„Месечните възнаграждения не са увеличавани, откакто кметовете са назначени. Получават минимална работна заплата от 340 лв. плюс клас“, каза финансист №1 на община Смолян Венера Аръчкова. След удръжките обаче парите им се стопявали и чисто взимали дори под минимума. „Фонд работна заплата ни е зададен като бюджетна рамка и не можем да правим корекции. На кметовете, управляващи села под 100 жители, не се начислява клас прослужено време. Държа да отбележа, че на цялата администрация в община Смолян заплатите са ниски и не са скочили дори и с лев от 2012 г. Бюджетът беше 1,2 млн. лв. за 132 държавно делегирани щатни бройки през миналата година, сега е орязан“, заяви Аръчкова.
 
Сийка Суркова, в-к"Преса"
Вашият FACEBOOK коментар ...
нагоре