Необходими са смели мерки за защита на трансграничните и сезонни работници в ЕС, заявява ЕП
- Публикувана от Смолян-днес
- Публикувана в Европа Директно Смолян
- Печат
- Е-мейл
Кризата с COVID-19 допълнително извади на показ и изостри социалния дъмпинг и съществуващата несигурност на положението на много от мобилните работници, работещи в сектора на хранително-вкусовата промишленост, строителството и здравеопазването в ЕС. В приета резолюция Парламентът призовава Комисията да извърши оценка на здравните условия и условията на безопасност на труда на трансграничните и сезонните работници, включително ролята на посредническите агенции и подизпълнители, за да бъдат премахнати пропуските в европейското и националното законодателство.
Текстът също така призовава за бързо и балансирано споразумение за координация на системите за социално осигуряване, необходимо за борба със социалните измами и злоупотребата с правата на мобилните работници. Налагат се спешни мерки за защита на сезонните и трансграничните работници.
Евродепутатите призовават Комисията да издаде нови, специфични насоки за трансграничните и сезонните работници в контекста на COVID-19, да предложи дългосрочни решения за справяне с неправомерните практики на подизпълнение и да гарантира приоритетно, че Европейският орган по труда функционира пълноценно.
Държавите членки трябва да увеличат капацитета на инспекциите по труда и да осигурят качествено жилищно настаняване, наемът на което да не бъде включен в тяхното възнаграждението, се казва в текста.
Резолюцията беше приета с 593 гласа „за“, 34 гласа „против“ и 38 гласа „въздържал се“.
Очаква се скоро Европейската комисия да представи насоки за защита на трансграничните и сезонните работници.
Всяка година в ЕС се наемат между 800 000 и един милион сезонни работници, главно в селскостопанския и хранително-вкусовия сектор: 370 000 в Италия, 300 000 в Германия, 276 000 във Франция и 150 000 в Испания.
Сезонните и трансграничните работници могат да бъдат наети в друга държава членка на ЕС въз основа на правото им на свободно движение в рамките на ЕС. Законодателството на приемащите държави членки се прилага въз основа на принципа на равно третиране. Достъпът до обезщетения за безработица и социална защита се регулира чрез координация на системите за социално осигуряване, която в момента се преразглежда. 1.3 милиона души в ЕС живеят в една държава членка и работят в друга.
Информационното бюро на Европейския парламент в България
Последните от Смолян-днес
- Учениците от 6 ,,а" клас при ОУ,, Иван Вазов"- Смолян участваха в арт ателие ,,Цветни емоции“
- Южноцентрално държавно предприятие се представя със свой щанд в Международната изложба ПРИРОДА, ЛОВ, РИБОЛОВ 2025 г.
- Бъдещето на B2B електронната търговия прилича на B2C изживяване
- ОУ „Проф. д-р Асен Златаров“ финализира конкурс за рисунка „Моето училище“ Честването на 100-годишнината минава под патронажа на президента Румен Радев
- Със спускане с ретро ски в Пампорово скиори ще отбележат 50-годишнината от основаването на фабриката за ски в Чепеларе