Писателката Мария Антонова гостува за първи път в Регионалната библиотека

Снимка: Регионална библиотека
Писателката Мария Антонова гостува за първи път в Регионалната библиотека, за да представи поредната си книга „Гласове на сърцето”. Изданието включва разкази, есета, статии за отделни книги, пътеписи за градове и манастири у нас и в чужбина.
 
По време на срещата, състояла се в навечерието на Деня на народните будители, авторката акцентира върху личността на родопчанката Рада Казалийска – първата новобългарска учителка в Родопите и първата българска поетеса. Пред присъстващите Мария Антонова сподели как се е зародила идеята да изследва живота на Рада Казалийска. Това се е случило в Народната библиотека в София, където ѝ попаднал брой на Църковен вестник от 1964 г. , а в него била поместена кратка редакционна бeлежка под заглавие: "Първата новобългарска поетеса възрожденка е монахиня от Калоферския девически манастир". Името ѝ е Рада Вълчева Казалийска. Родена в с. Райково, Смолянски окръг на 8 юли 1821 година...".
 
Мария Антонова се заинтригувала от прочетеното и водена от желанието да представи на българската общественост поетическото наследство, тръгва по дирите на родопчанката. Последвали чести пътувания до Държавен архив - Смолян, срещи, много разговори с нейни роднини и краеведи от региона, сред които най-голяма заслуга има Андрей Печилков.
В хода на срещата любимката на смолянската публика - Веселина Бабаджанкова прочете откъси от книгата „Гласове на сърцето”.
 
Мария Антонова е съставител е на сборниците: „Екатерина Каравелова. Спомени“, „Светлоозарени слова“ и „Доростолският митрополит Иларион – нашият владика“. Други нейни произведения са също „Между деня и нощта”, „Рада Казалийска - първата новобългарска учителка в Родопите и първата новобългарска поетеса”, второ допълнено електронно издание – Liternet, „Блага Димитрова. Дневник за едно приятелство“ и “Доростолски митрополит Иларион - нашият Владика”. Има също отпечатани материали в „Български писател”, сп.”Родопи”, „Ние жените”, „Вестник за жените”, „Църковен вестник”, сп. „Ключ”. Член е на Българското общество за проучване на ХVІІІ век. Член е на българското общество за изучаване на ХVIII век. Член е на СНБП. По повод нейната 70-годишнина е наградена с почетен медал на СНБП за цялостната литературна дейност.
Вашият FACEBOOK коментар ...
нагоре