Пътят от Пловдив до Смолян след връх Рожен, спускайки се към града минава през селата Соколовци и Бостина. 5 километра делят село Бостина от административният му център Смолян. Селото е разположено на двата бряга на река Бяла. Носи името си на единят от първите заселници (през 1520г) - братята Босю, Михо, Калчо и сестра им Тина от Македония.
През 1840 година в селото са построени царквата "Св.Петър и Павел" и килийното училище към нея. В околностите над селото като символ на запазилото се християнство са изградени много параклиси "Св. Георги", "Св. Илия", "Св. Неделя", "Св. Спас" и "Св. Троица". Църковните храмове са местата където местните са се прекланяли и отправяли своята молитва, там те и до ден днешен намират утеха.
Основен поминък за хората от село Бостина, както и повечето родопски села през годините било земеделието и животновъдството. Труднообработваемите планински терени коствали на местното население тежък труд, с който подсигурявали препитание на семействата си. Близостта на селото до Смолян е причина днес то да не е обезлюдено. Символ на селото е Паметника на парашутистите, загинали във Втората световна война.
Село Бостина се слави с известните си гайдари Стою Чонгаров, Петър Янев, Стефан Янев. Стою Чонгаров, който свири в прочутия оркестър “Сто каба гайди” от самото му създаване е ембематична фигура на прочутия Роженски събор. На Рожен периодично се провеждат съборни надпявания, в които участват самодийни колективи от цялата страна. Рожен се превръща в най-голямата сцена на родопската песен.
още снимки вижте в галерията