Село Мугла - област Смолян

село Мугла
Село Мугла е разположено по горното течение на Мугленска река, която е изключително красива с многобройните си водопади и прагове. Селото е в непосредствена близост до българо-гръцката граница. Старото име е Муглен. Наречено е Мугла защото много често потъва в мъгла.Според едни предания първите жители на селото се заселват на това място заради чистата и приятна на вкус вода, а според други първите заселници са били четирима ергени укрили се в непристъпните гори на днешна Мугла заедно с открадналите си невести от Смолян.
 
В землището на село Мугла са открити плочи с надписи с неразчетена писменост, които все още крият своите тайни. Населението е българо-мохамеданско и се занимава с растениевъдство и животновъдство. Над селото е местността Мурсалица, където е най разпространен Мурсалският чай - билката за всяка болка. Мурсалица е главното било на връх Перелик и е едно от най-панорамните места и от него може да се видят цяла Родопа, Рила и Пирин.
 
В района на село Мугла се намира една от най-големите популации на дива коза в Родопите.Техният брой е около 50-70 броя. На територия от 124 хектара в землището на Мугла се намира резерват Казаните, който е обявен за резерват през 1968 г. с цел опазване на смесените гори от ела, черен бор, бук, смърч. Селото е богато на карстови извори, най-големият от които – Яза, захранва курорта Пампорово с вода чрез дълъг 23 километра водопровод.
 
Село Мугла е част от маркирания туристически маршрут х. „Студенец” – х. „Смолянски езера” – х. „Перелик” – х. „Ледницата” – с. Мугла - туристическа база „Чаирски езера” – х. „Триградски скали”. Празника на селото се отбелязва всяка година през месец август, на който традиционно взима участие хор за автентично пеене към читалището и се прави курбан за здраве на връх Михрапа.
 
още снимки вижте в галерията
Вашият FACEBOOK коментар ...
нагоре

Всички маршрути и забележителности описани в този сайт са посетени от екип на Смолян днес. Информацията в този сайт може да служи единствено и само като ориентир и не може да бъде използвана за сериозни планирания и научни трудове. Много от маршрутите и забележителностите описани в този сайт са трудно достъпни и Ви препоръчваме да се информирате за актуалното състояние на маршрута или забележителността от най-близкия туристически информационен център преди да предприемете пътуване. Източник на информация за статиите в този сайт са официалните информационни табла на съответната забележителност, разкази на местни хора, както и лични наблюдения на екипа на Смолян днес. 

Така живеем в Родопите

Майстор на чевермета асфалтирал път в Родопите

27-05-2015

Майстор на чевермета асфалтирал път в Родопите

Мазан Метьо получил в дар позлатен часовник от Живков  Питали ли сте се някога какво е общото между асфалт...

Баба Марта в Родопите

01-03-2011

Баба Марта в Родопите

Един от най-разпространените първомартенски обичаи в Родопите е т.нар. „мартене”. И до ден днешен той с...

Какво е да срещнеш мечка – разказват двама млади смолянчани в книга за пътешественици

07-06-2013

Какво е да срещнеш мечка – разказват двама млади смолянчани в кни…

Двама млади смолянчани  -  Александър Караджов и Вилиан Стефанов,  ни повеждат по пътищата на своите ...