Разрешен е отстрел на две мечки в Триградско след набези в дворове

Снимката е илюстративна

Две разрешения за отстрел на кафяви мечки са издадени на територията на Държавно горско стопанство – Триград. Причината са зачестилите случаи на щети и навлизане на диви животни в населеното място. Това съобщи инж. Елин Лилов, заместник-директор на Южноцентрално държавно предприятие – Смолян.

Едната мечка е засечена в границите на самото село, а другата е нанесла щети върху селскостопански животни в местността Чаирите. Разрешенията се издават след проверка от междуведомствена комисия, която установява фактите на място и съставя протокол.

„Процедурата по доказване на конкретен екземпляр е изключително сложна. Изисква се наблюдение, често през нощта, за да се установи коя точно мечка е проблемна“, поясни инж. Лилов. По думите му служителите нямат право да извършат отстрел, докато мечката се намира в рамките на населеното място.

Въпреки сериозността на ситуацията, кафявата мечка остава защитен вид. Според експерти именно загубата на страх от хората и недостигът на храна в природата са водещи причини за зачестилите срещи с дивите животни.

В момента в страната се извършва национален мониторинг на популацията на кафявата мечка чрез събиране на проби за генетичен анализ – метод, прилаган за първи път у нас. Проектът се реализира от Изпълнителната агенция по околна среда с участието на горските предприятия и дирекциите на националните паркове.

„До края на септември сме събрали над 1100 проби, което е над два пъти повече от поставената цел“, уточни инж. Лилов. Резултатите от анализа ще дадат реална представа за числеността на вида в България.

Горските служители продължават и подхранването на дивеча в гората, включително с царевица и други храни, но сухото лято е довело до недостиг на естествени горски плодове, които съставляват основното меню на мечките.

Институциите призовават гражданите при забелязани мечки в населени места незабавно да подават сигнал, за да бъдат предприети своевременни мерки.

  • Източник: БНР
Вашият FACEBOOK коментар ...
нагоре