Светилища в Родопите

Светилища в населената още от най-древни времена Родопа планина. Древни крепости, могилни свещени комплекси, гробници и долмени в различните краища на Родопите.

Базилика "Николица" - град Ракитово

Базиликата в град Ракитово е една от спирките от бързата ни обиколка на града и района около него. Базилика "Николица" е от раннохристиянската епоха (IV  -VІ в. сл. Хр.), което…

Тракийска куполна гробница - село Мезек

В село Мезек сме, на 11 км югозападно от Свиленград. Землището на село Мезек е съхранило едни от най-добре запазените археологически паметници по нашите земи. След като посетихме внушителната Средновековна…

Червената църква - град Перущица

Руините на „Червената църква“, се намират на около километър - два от град Перущица, област Пловдив. До неизвестения за туристите обект се стига по отклонение в ляво от главния път…

Тракийско светилище Карабурун - село Дрянка

"Карабурун" е тракийско светилище, на което са регистрирани следи от ранна култова дейност от времето на късната бронзова епоха. Светилището се намира на възвишение в района на село Дрянка, община…

Тракийско светилище - Белинташ

Тракийското светилище Белинташ (Беланташ) се намира в Родопите. Скалният феномен е племенно светилище на бесите, посветено на древното тракийско божество Сабазий. Тук е намерена сребърна оброчна плочка с изображение на…

Скални ниши - село Ночево

Източните Родопи крият мистерията на множество скални масиви с издялани в тях трапецовидни скални ниши. В повечето случаи те са изсечени на високи скали. Такива са и скалните ниши край…

Скална църква "Св.Св.Кузма и Дамян" – село Голямо Белово

В село Голямо Белово са извървели своя път много човешки съдби. Тук е преминал Бенковски с Хвърковатата чета, а Тодор Каблешков  е основал местното читалище, което в продължение на повече…

Скална гробница - село Бенковски

Не са много хората в България, които проявяват интерес към историческото ни богатство. А в България има толкова много история! За много от забележителните места, които са паметници в археологически,…

Светилище на нимфите и Афродита - село Каснаково

Светилището на нимфите и Афродита край село Каснаково не е много известно на туристите, но пък е интересно място за посещение. Движим се по международния път Хасково - Пловдив. Само…

Ранно византийска базилика - село Гела

Ранно византийската базилика в село Гела, която бе проучена скоро и вече е отворена за туристи се намира в местността Манастира в близост до старата църква „Света Троица“, малко след…

Култово светилище Кромлех - село Долни Главанак

Култово светилище Кромлех представлява съоръжение от вертикално побити каменни блокове, ограждащи пространство с овална форма. Камъните са поставени направо върху скалата, без да са оформяни специални места за тях. Подходящата…

Всички маршрути и забележителности описани в този сайт са посетени от екип на Смолян днес. Информацията в този сайт може да служи единствено и само като ориентир и не може да бъде използвана за сериозни планирания и научни трудове. Много от маршрутите и забележителностите описани в този сайт са трудно достъпни и Ви препоръчваме да се информирате за актуалното състояние на маршрута или забележителността от най-близкия туристически информационен център преди да предприемете пътуване. Източник на информация за статиите в този сайт са официалните информационни табла на съответната забележителност, разкази на местни хора, както и лични наблюдения на екипа на Смолян днес. 

Така живеем в Родопите

Всяка година стогодишната баба Шина води хорото на събор в Манастир

10-02-2011

Всяка година стогодишната баба Шина води хорото на събор в Манаст…

По-галям да давам, отколкото да взимам, казва столетничката Всяка година на Петровден 100-годишната баба Шина...

09-05-2011

700 души ядоха кешкек в Кошница

Около 700 души вкусиха на благословена трапеза в Кошница от типичното за този край ястие, наречено Кешкек. Нар...

Над 8 хиляди души станаха свидетели на гайдарския майсторлък над Гела

01-08-2010

Над 8 хиляди души станаха свидетели на гайдарския майсторлък над …

Два дни над 40 гайдари огласяха Илинденските поляни Над 8 хиляди души станаха свидетели на гайдарския майст...