ЕП: Доклад установява заплахи за основните свободи, равенството и достойнството

ЕП: Доклад  установява заплахи за основните свободи, равенството и достойнството

           

•          Сред ключовите въпроси са свободата на медиите, корупцията и индивидуалните свободи

•          ЕС трябва да защитава правата на жените, децата, ЛГБТИК+ лицата, и други уязвими лица

•          Специфични препоръки за Унгария, Полша, Гърция, Кипър и Испания

Евродепутатите разгледаха състоянието на правата на гражданите в ЕС през 2022 г. и 2023 г., като идентифицираха редица опасения в държавите членки. Докладът относно състоянието на основните права в ЕС беше одобрен с 391 гласа „за“, 130 „против“ и 20 „въздържал се“.

Евродепутатите призовават за справедливост за убийството на журналисти и приветстват споразумението относно Закона за свободата на медиите. Те отново изразяват загрижеността си относно използването на шпионски софтуер, като подчертават необходимостта от стриктно регулиране на индустрията и призовават държавите от ЕС, по-специално Гърция, Унгария, Полша, Испания и Кипър, да следват препоръките на Парламента в тази област.

Отстъпление от правата на жените и ЛГБТИК+ лицата

В текста се припомня, че насилието, основано на пола, е широко разпространено във всички държави от ЕС, и категорично осъжда бързото отстъпление на правата на жените и ЛГБТИК+ лицата в няколко държави членки, включително отказа на достъп до безопасен и законен аборт в Полша.

Що се отнася до Унгария, Парламентът призовава Европейския съвет да определи дали Унгария е извършила сериозни и постоянни нарушения на ценностите на ЕС съгласно член 7, параграф 2 от ДЕС и изразява дълбоко съжаление относно системното визиране на общността на ЛГБТИК+ като изкупителна жертва от страна на органите. Парламентът отново призовава преговорите по директива за борба с насилието над жени и домашното насилие да приключат бързо и насилието, основано на пола, да бъде включено в списъка на престъпленията в ЕС.

Повишаване на нивото на корупция

Парламентът изразява дълбока загриженост във връзка с нарастващото равнище на корупция в редица държави от ЕС и отново осъжда предполагаемите инциденти, в които са замесени високопоставени длъжностни лица и политици, включително настоящи и бивши членове на ЕП. Рамката на ЕС за борба с корупцията иДирективата за защита на лицата, сигнализиращи за нередности, трябва да се прилагат изцяло в държавите членки, а на равнище ЕС е необходим независим орган по етика, посочват евродепутатите. Парламентът също така осъжда опитите на правителствата на държавите членки да упражняват влияние върху независимостта на съдебната власт и призовава за ефективни механизми за взаимозависимост и взаимоограничаване.

Други проблемни области включват:

.    заплахи за свободата на сдружаване, словото и събранията, включително полицейско насилие и масови арести;

.    дезинформацията и необходимостта да се гарантира творческа свобода;

основаната на религия дискриминация и расистки прояви и факта, че не всички държави членки са транспонирали изцяло Рамковото решение относно борбата с расизма и ксенофобията;

.     полицейско насилие срещу ромското население;

.     повсеместно нарушения на основните права и прекомерно насилие срещу мигранти и бежанци и утвърждаване на използването на мерки за отблъскване в националното право;

.     правата на детото, като например на равно признаване на родителството в целия ЕС;

.     риска от дискриминационни предубеждения, които са вградени в новите технологии, като изкуствения интелект;

.     социални, икономически и екологични права (напр. бедност и социално изключване, цифрова бедност); и

.     подобряване на институционалните гаранции (включително установяване на Агенцията за основните права като независим орган по правата на човека).

 

Цитат

Докладчикът Катарина Барли (С&Д, Германия) коментира: „Нарушенията на основните права са широко разпространени в държавите членки на ЕС. Времената на кризи  са като лакмусов тест в това отношение, тъй като зачитането на основните права не може да зависи от благоприятни икономически и обществени условия. Те не са доброволни; те са същността на нашите общества и основна основополагаща стойност на ЕС.“

Европейски  парламент, Бюро за връзки в България
Вашият FACEBOOK коментар ...
нагоре