Тракийска куполна гробница - село Мезек

Тракийска куполна гробница - село Мезек
В село Мезек сме, на 11 км югозападно от Свиленград. Землището на село Мезек е съхранило едни от най-добре запазените археологически паметници по нашите земи. След като посетихме внушителната Средновековна крепост, следващият атрактивен обект в района е Тракийската гробница. До нея ще ни отведе екскурзовода, който е в туристическия информационен център до крепостта.  Ако в туристическия център няма човек, там са оставени мобилни телефонни номера за връзка.
 
Тракийската гробница се намира на 3 км от другия край на селото. Пътят до нея е асфалтиран. Гробницата се отключва при посещение, затова трябва предварително да се свържете с екскурзовода. За нужният човек може да попитате в магазина на селото, който е на центъра. В гробницата се влиза през металната входна врата, следва тесен дълъг 20 метра коридор, изграден от огромни каменни блокове. Никъде не е използван хоросан за спойка на блоковете, които са свързани помежду си с железни и дървени скоби.
 
Над главите ни е впечатляващ много добре запазен триъгълен свод. Коридора води към две последователни преддверия, а след тях е основно помещение. То представлява кръгла, погребална камера с висок купол. Запазено е каменното ложе на покойника и урните. Тракийската куполна гробница Мезек е от ІVв пр.н.е запазена в оригиналния си вид. Тя принадлежи към най-монументалните съоръжение от този тип, откривани някога на територията на Тракия. Гробницата е ценен паметник обогатяващ нашите представи за строителните умения на траките и техните бит и религия. В гробницата при Мезек са намерени множество уникални предмети от злато, бронз, желязо и керамика.
 
Открита е реалистично изработена фигура на глиган, отлята от бронз, с дължина 108 см., а височина 80 см. На различни места около и в самата гробница са намерени части от бронзов канделабър, висок 134 см, а в горната част се е увенчавала с фигурата на танцуващ сатир. Заедно със статуята на глигана, той принадлежи към най-изящните произведения на античната бронзова пластика от последните векове преди Христа, открити по нашите земи. Находките са изложени в Регионален исторически музеи - Хасково и музеите в София.
 
още снимки вижте в галерията
Вашият FACEBOOK коментар ...
нагоре

Всички маршрути и забележителности описани в този сайт са посетени от екип на Смолян днес. Информацията в този сайт може да служи единствено и само като ориентир и не може да бъде използвана за сериозни планирания и научни трудове. Много от маршрутите и забележителностите описани в този сайт са трудно достъпни и Ви препоръчваме да се информирате за актуалното състояние на маршрута или забележителността от най-близкия туристически информационен център преди да предприемете пътуване. Източник на информация за статиите в този сайт са официалните информационни табла на съответната забележителност, разкази на местни хора, както и лични наблюдения на екипа на Смолян днес. 

Така живеем в Родопите

Сирни заговезни - "Пустове" в Райково

01-03-2009

Сирни заговезни - "Пустове" в Райково

За 18-и пореден път от възстановяване честването на народния обичай "Пустове" на 1 март райковското чи...

Баба Марта в Родопите

01-03-2011

Баба Марта в Родопите

Един от най-разпространените първомартенски обичаи в Родопите е т.нар. „мартене”. И до ден днешен той с...

06-05-2009

В село Върбово на храмовия празник

Храмов празник чества днес църквата "Св. Георги" в с.Върбово. Строена през 1871г. тя е една от най-старите и в също...