Крепост Лютица – град Ивайловград

Крепост Лютица – град Ивайловград
Когато разказваме за крепостите в България, от опит знаем, че най-полезна е информацията как се стига до тях. Много от крепостите са трудно достъпни, без указателни табели, без актуална информация за пътя. За да сме максимално полезни на туристите, подробно ще разкажем за пътуването ни. Информация, с която разполагахме преди тръгване беше, че за крепостта се минава през квартал Лъджа на Ивайловград, че от там до Лютица са 6 км, и че в този район са "вила "Армира" и стар римски мост. Нашата посока е през Кърджали - Момчилград - Крумовград към Ивайловград. Малко след началото на Ивайловград на широко кръстовище има малка табелка, която сочи, че за вила "Армира" пътят е на дясно.
 
Предполагаме, че това е квартал Лъджа. Не след дълго се появява една от познатите кафяви табели информираща, че Лютица е на 6 км в дясно. Пътят все още е асфалтиран, но само до последните къщи на квартала в тази посока. От там започва черен, но равен и добре отъпкан път. С високо проходим автомобил сме и реакцията ни беше - Е..., че то пътя е песен! Минаваме покрай Манастир "Св. Константин и Елена" и продължаваме нагоре. След втория километър има кръстовище, на което се кръстосват две дървени табели, едната сочи за Лютица нагоре, другата за римския мост надолу към реката. Тук някъде имаше и стара табела, която предупреждава, че туристите с леки автомобили са до тук.
 
В района има сечище и пътя започва да става все по стръмен и груб. Има два-три доста трудни участъка - стръмни, с дълбоки коловози и стърчащи камъни и клони в страни. Преди крепостта има още една от кафявите табели, показваща че пътя продължава още 1 км отново в дясно. Така след продължителното, бавно предвижване сме на крепост Лютица. Като площ тя наистина е много голяма - 26 дка.  Дължината на крепостните стени е около 600 метра, като на места от към юг достигат височина до 10 м. Неприятното е, че те се губят в избуяла растителност не само от външната им страна, но и вътре в крепостта.
 
До момента на Лютица са разкрити цитаделата (вътрешната крепост), донжонът (жилищната кула на управителя), основите на 2 църкви, некропол с 15 гроба, щерна-кладенец и останки от дървена канализационна система. От крепостните стени погледа ни се губи в една безкрайна шир, сливаща се с небето. След екстремното изкачване, тук горе човек може добре да си почините. Като цяло, Лютица беше за нас едно приятно еднодневно приключение.
 
още снимки вижте в галерията
Вашият FACEBOOK коментар ...
нагоре

Всички маршрути и забележителности описани в този сайт са посетени от екип на Смолян днес. Информацията в този сайт може да служи единствено и само като ориентир и не може да бъде използвана за сериозни планирания и научни трудове. Много от маршрутите и забележителностите описани в този сайт са трудно достъпни и Ви препоръчваме да се информирате за актуалното състояние на маршрута или забележителността от най-близкия туристически информационен център преди да предприемете пътуване. Източник на информация за статиите в този сайт са официалните информационни табла на съответната забележителност, разкази на местни хора, както и лични наблюдения на екипа на Смолян днес. 

Така живеем в Родопите

Национални фолклорни празници Смолян 2009

15-06-2009

Национални фолклорни празници Смолян 2009

През месец юни 2009г. се проведоха първите Национални фолклорни празници. За техен домакин бе избран Смолян. Н...

Род рода не храни...

13-08-2012

Род рода не храни...

Всъщност си давам сметка, че дори не се замислям върху значението на думите в тази мъдрост. А те имат сила, неп...

Стотици родопчани се включиха в празниците на Смолян

22-10-2009

Стотици родопчани се включиха в празниците на Смолян

Стотици родопчани се поклониха пред подвига и саможертвата на героите, дали живота си за свободата на Родоп...