Пататник
- Публикувана от Смолян-днес
- Печат
- Е-мейл
По различните краища на Родопите ще ви го предложат в различна разновидност и навсякъде ще твърдят, че това е автентичния пататник. Има го и печен и пържен, с кори и без кори, със сирене и без сирене, с лук и без лук... но все е хубав! Името му говори само за него, идва от патато – картофи. Някъде в България някой може и да не знае, че в Родопите и по малко други места в Републиката на картофа казват – патат, но за англоговорящите това едва ли би било проблем. Те биха превели чудната родопска гозба така – Картофник.
Най добре е първо да опитате пататника приготвен тук в Родопите и то ако може в домашни условия на дървена печка. Този вкус е неповторим.
Ако после се опитате да си го приготвите в къщи ефекта може и да не е същия, но ако се постарайте може и да се получи прилична вкуснотийка. както вече казах няма една рецепта за пататник, но основата е една - картофи, яйца и джоджен! Джодженът е задължителен, именно той придава странния, особен вкус на картофения специалитет.
Пататник с кори
По принцип той се приготвя в тава, върху горната плоча на печка с дърва, но можете да го изпечете и във фурната на електрическата печка.
Необходими продукти: Количеството на картофите е според размера на тавата, за средна тава ще ви трябват 1-1.5 кг. картофи, поне 2 яйца (става и без, но плънката тогава е ронлива), 1-2 главички кромид лук, джоджен, сол, малко олио, по желание сирене.
За корите: брашно, малко вода, няколко капки оцет, сол. От тях омесете меко тесто, което оставете да постои преди да разточите. Ще трябва да направите 2 кори, едната от които да е по голяма с около 2-3 пръста в диаметър. Ако месенето и точенето не ви се отдава направете го с готови кори за баница. Ако са от тънките ще ви трябват по 3-4 листа отгоре и отдолу.

Сервирайте го с кисело мляко!
Гол пататник
Пататник можете да приготвите и пържен, в тиган, без кори. И също си е голяма вкуснотия сервиран с кисело мляко.
Необходими продукти: картофи, 1-2 яйца, джоджен, сол, олио за пържене. Може да добавите и натрошено сирене, но оригиналната родопска рецепта е без. Количеството на картофите е според големината на тигана.
Начин на приготвяне: Разстелена после в тигана сместа трябва да е дебела около 2 пръста. Картофите се настъргват и се поизтискват от сока, смесват се с яйцето и джоджена, посолява се. Сместа се пържи в по-дебел тиган, с малко олио и на не много силен котлон. Добре е да го захлупите с капак. Когато отдолу се образува тъмнозлатна коричката и се отлепи от тигана се обръща. По принцип това става с помощта на по-голям капак. Преплъзвате пататника от тигана върху капака и после го връщате обратно със суровата част на долу. Готов е когато се образува хрупкава златиста коричка. След като го извадите можете да го намажете с малко масло.
Да ви е сладко!
Вашият FACEBOOK коментар ...