Пещера Шаренка - град Мадан

Пещера Шаренка - град Мадан
“Пещера Шаренка” е пещера-музей, намираща се в мраморен масив в дълбок пролом, на около 2км. от град Мадан. Носи името на най-голямият квартал в Мадан -  кв. Шаренка. До пещерата се стига по асфалтов път, а за любителите на пешеходния туризъм има планинска пътека с дължина около километър. В непосредствена близост до входа има изградена дървена беседка с чешма, а в каньона наблизо се чуват падащите води от водопада.
 
“Пещера Шаренка” е сравнително малка пещера, намира се на 830 м надморска височина. Входът на пещерата е разположен в мраморна скала и след малък наклон се стига до подземен коридор, водещ до двете неголеми галерии. Археолози са установили , че в пещерата е извършван рудодобив, била е обитавана още през бронзовата епоха (16-12 в.пр.Хр.). На тавана на Голямата зала има процеп, който като естествен комин е играел важна роля за добиването и топене на руда. В "Пещера Шаренка" е възстановена   експозиция от 10 восъчни фигури в естествен човешки ръст, огнище, оръдия на труда, както и съдове от бита.
 
Пещерата е реконструирана по съвместен проект на община Мадан и гръцката община Керамоти, с цел  популяризиране на културните и туристически забележителности на  двете побратимени общини. По проекта са обособени два туристически маршрута. Достъпът до забележителностите по двата маршрута са изградени множество туристически съоръжения за отдих.
 
още снимки вижте в галерията
Вашият FACEBOOK коментар ...
нагоре

Всички маршрути и забележителности описани в този сайт са посетени от екип на Смолян днес. Информацията в този сайт може да служи единствено и само като ориентир и не може да бъде използвана за сериозни планирания и научни трудове. Много от маршрутите и забележителностите описани в този сайт са трудно достъпни и Ви препоръчваме да се информирате за актуалното състояние на маршрута или забележителността от най-близкия туристически информационен център преди да предприемете пътуване. Източник на информация за статиите в този сайт са официалните информационни табла на съответната забележителност, разкази на местни хора, както и лични наблюдения на екипа на Смолян днес. 

Така живеем в Родопите

Едно малко семенце съчетава в себе си енергийната мощ на Родопите

15-07-2014

Едно малко семенце съчетава в себе си енергийната мощ на Родопите

В разгара на лятото не малко туристи решават да избягат от горещините и да се скрият в прохладната планин...

Ден на народните будители

02-11-2010

Ден на народните будители

Денят на народните будители – 1 ноември, се чества тържествено всяка година в Смолян. В трите квартала на ...

Сирни заговезни - "Пустове" в Райково

01-03-2009

Сирни заговезни - "Пустове" в Райково

За 18-и пореден път от възстановяване честването на народния обичай "Пустове" на 1 март райковското чи...