Пещера Лепеница - град Ракитово

Пещера Лепеница
Посещението на пещерата Лепеница е едно екстремно приключение, което препоръчваме на всички любители на природата. Не е необходимо да имаш особени физически възможности и подготовка, за да се впуснеш в приключението Лепеница. Няма друго първобитно, необлагородено, диво, кално, тъмно и мокро място, за което да възкликнеш - Приказно! В тази пещерна приказка Лепеница ще разберете какво представлява пълния мрак. Пещерата Лепеница се намира в Западните Родопи, под връх Сюткя. До пещерата има достъп от Ракитово и от Велинград. От към Велинград след изхода на града в посока Сърница има отбивка и след моста, за пещерата се поема по 4 км асфалтиран път, след което продължава с черен и при дъждовно време доста кален път още около 2 км. На 7 км от към Ракитово след разклона за пещерата води 4 км добре отъпкан път, подходящ дори и за леки автомобили. И на двата разклона има информационни табели за Лепеница, както и телефоните за връзка с пещерняците. След тези места и от двете страни няма обхват на мобилните оператори. За телефоните си ще забравите и по време на целия си престой в района на пещерата. До Лепеница водят и екомаршрути, за които ще получите информация в туристическия информационен център с Ракитово.

Приключението Лепеница започва с оборудване на туристите, което включва ботуши и каска с челник - лампа, предоставени от пещерняците. Екипирани, на входа на пещерата получаваме любопитна информация от увлекателния разказ на Светлин Топчиев - представител на туристическо дружество Суткя, които стопанисват пещерата.
Пещера Лепеница като цяло е със забранителен режим, но в момента тя е с разрешителен режим само за 600 м от втория етаж където има обезопасено трасе. Пещерата не е облагородена, затова се влиза с екипировка. Пещерната фауна е изключително богата и интересна. Вътре има над 24 вида животни - бръмбарчета, паячета, стоножки и др. организми, от които някои са категоризирани като троглобионти - живеещи единствено на тъмно. В Лепеница живеят и троглофили, чиито представители са 3-4 вида прилепи. Има животни които са открити само в тоя район и ги няма никъде по света, споделя с гордост пещерняка. Едно такова е бръмбарчето Буреши, което носи името на неговия откривател академик Буреш - един от известните биоспелеолози на България. Друга уникална животинка е паячето на д-р Дренски и стоножката, открита от Петър Берон. Пещерата е изключително интересен свят за науката, богата и красива, изградена от  сталагмити, сталактити и сталактони с чудновати форми, открити са впечатляващи пещерни бисери.
Пещерата е социализирана през 1930 година и от тогава до 1935 в нея се е влизало през естествения й вход от първия етаж, през студената и пълноводна тогава подземна река. По късно естествения вход е зазидан и направен изкуствения на нивото на втория етаж от пещерата. Към него ни повежда водача на групата ни Данчето.
 
Още с влизането се налага да  преведем глави пред приказния пещерен свят, в който се потапяме. А от там навътре се разкрива каменния свят на Лепеница нарисуван от най-различни причудливи форми и шарки и колкото по-навътре, толкова по-богати.
Лепеница е туристически обект от 2010 година. Тя предлага нещо съвсем различно от всяка друга пещера. Запазена е в непроменен вид, пещерата е абсолютно натурална, няма осветление, трасето е обезопасено само с дървени скари, мостчета, стълби, парапети и предпазни въжета. С лекота се преодоляват мокрия терен, гази се на места в кални локви, на прекалено ниските места се прилага патешко ходене или се пълзи, катериш се или се спускаш по отвесните хлъзгави стъпала, но непрекъснато следиш осветените места от лъча на лампата, за да не пропуснеш нищо от декорите на пещерата. Някои от препятствията от трасето ще ти напомнят за наднорменото тегло, ако имаш такова, но в същото време преодоляването им ще ти достави удовлетворение, че въпреки излишните килограми и възрастта... става пещерняк от теб laughing
Някои от залите имат интересни имена „Срутището” и "Камината", а един от сталактоните кръстен "Цепката" е емблемата на Лепеница. В една от тези зали водачката ни даде възможността да "видим" пълния мрак. По нейно предложение всички изгасихме светлините на лампите си и само за миг тъмнината погълна всичко. Това изживяване не е възможно да се опише...

Нашият преход приключи до 420-тия метър, до където ни стигнаха силите и времето. Бавният преход, съпроводен със снимки на това и това и онова, иска ти се всичко да запечаташ в обектива, отнема около 1 - 1,15 часа. Оставаха още 200 метра, за които ще ни разкажете вие wink На излизане по вече познатия терен "припкахме" и колкото по уверено стъпвахме, толкова по често установявахме колко необходими за главите ни са предпазните каски, а за краката - гумените ботуши и така на един дъх за около 30 мин бяхме на открито. А там....Свилен ни очакваше с ароматен горски чай, запарен току що на огнището. Ммм... след физическата умора от пещерния фитнес този чай беше като мехлем за телата ни. Сядаме на пейката и дори се чувстваме комфортно с екипировката, която гледахме странно на влизане. За един чай време, Свилен Топчиев ни дари с частица от знанията си за историческото, културно, религиозно, архитектурно и природно богатство на района на Ракитово. Тръгваме изтощени физически, но изключително впечатлени от преживяното и душевно обогатени.  

Условия за посещение в пещера Лепеница:
В пещерата се влиза само с водач - пещерняк!
Не се чупят и не се изнасят пещерните образувания!
Влиза се със специална екипировка!
Не се допускат хора със специфични здравословни проблеми, защото пещерата е неблагоустроена!
Групата се движи само по определеното трасе.
Допускат се групи до 10 човека.
На туристите се предоставят каска, челник и по необходимост -  ботуши.
Желателно е в пещерата да влизат деца над 10 години. За по-малките деца, родителите сами носят отговорност.

Цена за посещение на пещера Лепеница:
до 200 м - 5.00 лв.
до 420 м - 10.00 лв.
и до 600 м - 15.00 лв. на човек.
 
Работно време:
от 01 април до 30 ноември -
в събота и неделя от 10,00 до 16,00 часа
през седмицата - по заявка на телефони:
Водачи - сдружение Суткя
0895755885 - Свилен Топчиев
0896524272
 
още снимки вижте в галерията
Вашият FACEBOOK коментар ...
нагоре

Всички маршрути и забележителности описани в този сайт са посетени от екип на Смолян днес. Информацията в този сайт може да служи единствено и само като ориентир и не може да бъде използвана за сериозни планирания и научни трудове. Много от маршрутите и забележителностите описани в този сайт са трудно достъпни и Ви препоръчваме да се информирате за актуалното състояние на маршрута или забележителността от най-близкия туристически информационен център преди да предприемете пътуване. Източник на информация за статиите в този сайт са официалните информационни табла на съответната забележителност, разкази на местни хора, както и лични наблюдения на екипа на Смолян днес. 

Така живеем в Родопите

Училището в село Црънча съхранява уникална музейна сбирка

08-01-2013

Училището в село Црънча съхранява уникална музейна сбирка

С уникална музейна сбирка се гордеят в ОУ „Н.Вапцаров” – с.Црънча, община Доспат. Тя е дело на учител...

Сирни заговезни - "Пустове" в Райково

01-03-2009

Сирни заговезни - "Пустове" в Райково

За 18-и пореден път от възстановяване честването на народния обичай "Пустове" на 1 март райковското чи...

Всяка година стогодишната баба Шина води хорото на събор в Манастир

10-02-2011

Всяка година стогодишната баба Шина води хорото на събор в Манаст…

По-галям да давам, отколкото да взимам, казва столетничката Всяка година на Петровден 100-годишната баба Шина...